Haberler

Rusya istedi, Ankara reddetti

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Rus sivil ve askeri uçakların Suriye’ye uçuşu için Türk hava sahasını kullanma talebini Ankara’nın reddetmesini anlayışla karşıladıklarını bildirdi.

Zaharova, gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Sözcü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hafta sonunda yaptığı Rusya’dan Suriye’ye asker taşıyan sivil ve askeri tüm uçaklara Türk hava sahasının kapatıldığı açıklamasının sorulması üzerine bunun yeni bir gelişme olmadığını belirtti.

Bir aydan fazla bir süre önce Ankara’nın bu güzergahın kullanılmaması talebini Rus tarafına ilettiğini aktaran Zaharova, “Bu itirazların sebepleri bizim için anlaşılır idi. Şu anda bu güzergah aslında Rusya tarafından kullanılmıyor. Ama bu süreç şimdi gelişmiyor, yaklaşık bir ay oldu.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Türkiye Suriye’deki iç savaşta karşı tarafları destekliyor. Buna rağmen Ankara ve Moskova Suriye’nin kuzeyinde ateşkes sağlanması için birlikte çalıştı.

Öte yandan Rusya, Suriye’deki askeri üslerine savaş ve kargo uçakları gönderirken daha kısa olan Türkiye hava sahasını kullanıyordu. Yasaktan sonra uçaklar daha uzun bir rota olan İran ve Irak üzerinden uçarak Suriye’ye ulaşmaya başladı. (Euronews)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala