Haberler

Rize- Artvin Havalimanı’nda ‘ilk uçuş’

Rize ve Artvin arasında Karadeniz’i doldurarak inşa edilen Rize- Artvin Havalimanı’nda bugün ilk test uçuşu yapıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ait Cessna Citation XLS tipi kalibrasyon uçağı, yaklaşma haritalarının belirlenmesi için uçuş gerçekleştirdi.

Saat 11.20’de havalimanı üzerinde ‘hold’ noktası yani beklemede noktasında seyrüsefer sistemini test eden uçak, sonrasında yaklaşma gerçekleştirdi. Pas geçmenin ardından kalibrasyon uçağı tekrar yükseldi. Bekleme noktasının üzerinden dönerek tekrar yaklaşma yapan DHMİ’ye ait kalibrasyon uçağı inişini tamamladı.

Ulaştırma Bakanlığı, havalimanındaki VOR/DME ve PAPI adlı sistemlerin kurulumunun ardından bunların test edilmesi için Ankara’dan havalanan bir uçağın iniş yaptığını, testlerin yarın tamamlanacağını duyurdu.

Yeni bir meydan faaliyete geçmeden önce bu tür uçuşlan DHMİ tarafından yapılıyor. Kalibrasyon uçuşlarında kabinde bulunan test cihazları özel teknik ekip tarafından takip ediliyor. Onayın verilmesinin ardından havalimanı yaklaşma haritaları yayınlanıyor.

DHMİ’nin bünyesinde iki adet Cessna Citation XLS tipi kalibrasyon uçağı bulunuyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala