İHA

AKSUNGUR baz istasyonu ile doğal afetlerde uçacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan çift motorlu İHA sistemi AKSUNGUR, doğal afetlerde yerdeki baz istasyonlarının devre dışı kalması halinde havadan taşıdığı istasyon ile iletişimi sağlayacak. Yeni kazandırılan kabiliyet ile AKSUNGUR tarafından taşınan DataLink sistemleri üzerinden mobil iletişim sorunsuz gerçekleştirilebilecek.

Özellikle deprem gibi doğal afetlerde, iletişim kurtarma operasyonlarında büyük önem taşıyor. Hasar gören baz istasyonları veya aşırı yüklenme nedeniyle mobil iletişim sekteye uğrayabiliyor.

Bu gibi durumlarda toplam 750 kilogram taşıma kapasitesine sahip AKSUNGUR için sivil bas istasyonu entegresi başarıyla tamamlandı. Böylelikle ilk kez kesintisiz cep telefonu görüşmesi sağlanmış oldu. Turkcell tarafından sağlanan mobil data desteği ile gerçekleşen ilk testleri başarı ile tamamlanan bu kabiliyet sayesinde Aksungur; yangın, deprem gibi afet durumlarında istihbarat, gözetleme, keşif faaliyetlerinin yanı sıra baz istasyonu olarak da görev yapabilecek.

Baz istasyonu özelliği kazandırılan AKSUNGUR İHA hakkında görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil “AKSUNGUR’umuza entegre edilen baz istasyonu ile uçtan uca iletişime yeni bir boyut kazandırdık. Afet durumlarında mobil iletişimin kesintisiz devam etmesine imkan sağlayacak bu kabiliyet ile ihtiyaç duyulması halinde AKSUNGUR mobil baz istasyonu olarak havadan destek sağlayabilecek” dedi.

40.000 ft’e kadar uzun süreli operasyonlara imkân veren iki adet çift turboşarjlı motora sahip AKSUNGUR İHA, EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri barındırabiliyor. İlk uçuşunu 2019 yılında icra eden platform 50 saat havada kalış rekoruna sahip. Geçtiğimiz yıl Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Adana’da konuşlu olarak yangın tespit ve gözetleme görevleri gerçekleştiren AKSUNGUR, şuan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 2 adet bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala