HaberlerHavalimanları

İGA’ya Katar veya BAE’dan ortak geliyor

İstanbul Havalimanı’nı inşa eden ve şu an işleten İGA şirketine yurtdışından ortak geliyor. HaberTürk’ten Gazeteci Güntay Şimşek, adayların Birleşik Arap Emirlikleri veya Katar’dan gelebileceğine dikkat çekti:

İstanbul Havalimanı’nın işletmeci şirketi İstanbul Grand Airport (İGA) Havalimanı İşletmeleri’nin kısa süre önce hisse yapısında önemli bir değişiklik oldu. Beş ortakla yola çıkan İGA’da iki ortak kaldı. Limak İnşaat ve Mapa İnşaat’ın İGA’daki yüzde 20’şer hisselerini devretmelerinin ardından Kalyon yüzde 55’lik pay ile İGA İstanbul Havalimanı’nın büyük hissedarı, Cengiz İnşaat da yüzde 45 hisseyle ikinci ortak oldu.

İstanbul Havalimanı’ndaki iki ortaklı yapı da yakında yeniden yabancı ortakla değişecek. Katar Investment ve Abu Dabi merkezli bazı kuruluşların İstanbul Havalimanı’na ciddi ilgisi söz konusu. Ortaklık için görüşmeler devam ediyor. Konuyu bu kadar net ifade etmemin sebebi var.

Önce İstanbul Havalimanı’na yabancı ortak alınacak, oluşan sinerjiyle buradaki tecrübe dünyaya aktarılacak. Özellikle Avrupa, Asya ve Afrika kıtasına İGA yabancı ortakla açılmaya hedefliyor. Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu’dan aldığım bilgiler aynen bu şekilde.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala