HaberlerTolga Özbek

İGA bundan sonra ne yapacak?

Salgından çıkışa doğru İstanbul Havalimanı’nın geleceği ne olacak? Kapasite büyüyecek mi? Yeni yatırım gelecek mi? Bir sonraki adım yabancı ortaklık mı? Tolga Özbek yazdı…

Bu soruların cevabı, dün yayınladığımız İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu’nun Forbes Dergisi’ne verdiği röportajda yer alıyordu. 

Samsunlu, arazinin sadece yüzde 50’sini kullandıklarını, mevcut terminal kapasitesinin ise 90 milyon yolcu/yıl olduğunu söyledi. Yani arazinin yarısı boştu. Toplam kapasite ise 200 milyon yolcu/yıl olduğuna göre daha gidilecek yol vardı. 

İGA üç faz olarak planlanan inşaatın sadece birinci fazını tamamlamıştı. Daha gidecek yolda 2 ayrı faz ile 110 milyon yolcu/yıl ek kapasite vardı…

İş jetleri İstanbul Havalimanı’na

Bence önemli bir noktada da Samsunlu’nun genel havacılık-özel jet trafiği için söyledikleriydi. Salgınla birlikte özel uçuşların arttığına dikkat çekti. Yeni bir genel havacılık terminalini anlattı. 

Bunu duyunca da benim aklıma şu sorular geldi:

Son yıllarda genel havacılık ve özel uçak trafiğindeki artış malum. Bu uçuşlar acaba Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na mı çekilecek?

Ne zaman İstanbul Havalimanı’ndan uçsam her seferinde sayıları artan özel jetleri apronda görüyorum. Bu trend sürecek mi?

İstanbul için jetlerin ana merkezi Anadolu yakasında Sabiha Gökçen. Uzun yıllardır da kullanılan Atatürk Havalimanı var. Bu merkezlere görülen o ki İstanbul Havalimanı da eklenecek. 

Otel kapasitesi büyüyor

İstanbul Havalimanı’ndaki otelin işletmesini Y-Otel almıştı. Türkiye’deki de ilk yatırımları olmuştu. Demek ki aşı tutmuş. Mevcut 400 odaya 450 daha ekleneceği Kadri Samsunlu tarafından belirtildi.

Özellikle transit yolcu açısından otel çok önemli. Bu durumu Atatürk ve sonrasında Doha ile Singapur’da Changi Havalimanı’nda test etmiştim. 

Yabancı ortaklık

Röportajda Kadri Samsunlu, tüm bu yatırım çalışmalarını saydıktan sonra yabancıya açığız dedi. Ama asıl bilgi, geçtiğimiz haftalarda Kalyon İnşaat tarafından bir grup gazeteciye verilen iftarda çıkmıştı.

Gazeteci Güntay Şimşek yazısında İGA’nın ortaklık yapısında yüzde 55 Kalyon, yüzde 45 Cengiz İnşaat olarak iki ortaklığa geçildiğini belirterek “Katar Investment ve Abu Dabi merkezli bazı kuruluşların İstanbul Havalimanı’na ciddi ilgisi söz konusu. Ortaklık için görüşmeler devam ediyor” demişti.

Görülen o ki İGA’da yabancı ortaklık için adımlar giderek hızlanıyor. Salgından önce Çin ortaklığı konuşulan İGA bu günlerde dış politikanın yeniden şekillendiği günlerde Ortadoğu’dan gelecek haberi bekliyor.

 

Onur Air tekrar uçacak mı?

Onur Havayolları neredeyse iki yıldır uçmuyor. Ama AOC olarak adlandırılan uçuş izinleri de iptal edilmemiş durumda. En büyük isyan haklı olarak personelden geliyor. Kadro Onur Air’de ama maaşlardan haber yok.

İlginç duyumları köşemden paylaşmaya çalışıyorum. Bunlardan en sonuncusu, şirketi patronu Cankut Bagana ortaya atılan iddiaya göre gerekli finansmanı bulmuş. Bu finansmanın kaynağı da satışını gerçekleştirdiği oteliymiş. Kısa süre içinde şirketin uçmaya başlayacağı iddiaları sonrasında Onur Air genel müdürlük binasında koşuşturmanın arttığı bilgisi kulağıma geliyor. 

Doğru mu, yanlış mı bilmiyorum. Ama yaşamaya çalışan Onur Air personeli en azından Cankut Bey’den maaşlarını bekliyor…

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala