Havayolları

Mayıs’ta Rusya’dan charter seferleri başlıyor

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, Rus ve Türk heyetlerinin mayıs tatillerine kadar iki ülke arasındaki uçuş programlarını kademeli olarak eski haline getirmek için çalıştıklarını duyurdu.

Gazetemru.com sitesinin haberine göre, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından açıklama yapan Doguzova, kişisel Telegram hesabından paylaştığı bilgide, “Mevcut durumu Türkiye tarafıyla masaya yatırdık. Yaklaşan turizm sezonu için koşullar yaratmaya çalışıyoruz ve nisan ayından itibaren mayıs tatillerine kadar uçuş programlarını kademeli olarak eski haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

THY’den koltuk satın alınıyor

Diğer tarafta Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyon sonrası batılı devletlerin getirdiği sivil havacılığı da kapsayan yaptırımlar, ülkedeki tur operatörlerini zorda bıraktı.

Kısıtlamalar nedeniyle kendi uçaklarını kullanamaz hale gelen tur şirketleri, bir yandan THY’den blok koltuk satın alıyor, bir yandan da kendi imkanları ile charter uçuş yapmaya çalışıyor.

Turizmgüncel’in haberine göre bu şirketlerden biri olan Pegas Touristik’in, Moskova’daki iki havalimanından Türkiye’ye kendi charter uçuşlarını başlatacağı bildirildi.

Rus Tur Operatörleri Birliği’nin (ATOR) bülteninde yer alan habere göre Pegas Fly söz konusu charter uçuşları filosunda bulunan üç adet Boeing 777-200 ile yapacak. Haberde, bu uçakların lessörlerden kiralanmadığı, Rus siciline kayıtlı olduğu ve bu nedenle risk barındırmadığı kaydedildi. Pegas Touristik ayrıca, Türk Hava Yollarından aldığı blok koltuklarla da Antalya, Bodrum ve Dalaman’a Rus turist getirmeyi hedefliyor.

Pegas Fly Moskova’dan (Sheremetyevo) – Antalya charter uçuşlarına 15 Nisan’da, Moskova (Domodedovo) – Antalya charter uçuşlara ise 28 Nisan’da başlayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala