Havayolları

İstanbul Erivan arasında 2 ayda 8 bin yolcu taşındı

Türkiye ve Ermenistan arasındaki uçuşlar, uzun bir aradan sonra 2 Şubat 2022 tarihinde yeniden başladı. Yaklaşık iki ayı aşkın sürede Türkiye’den Pegasus, Ermenistan’dan da Fly One uçuş gerçekleştirmeye başladı.

AtlasGlobal’in iflas etmesinin ardından Ermenistan ve Türkiye arasındaki uçuşlar durdurulmuştu. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki 2’nci Dağlık Karabağ savaşının Azerbaycan’ın zaferi ile tamamlanmasının ardından Türkiye ve Ermenistan yeniden seferlerin başlaması konusunda anlaştı. Uçuş izinleri verildi

Sabah’ın Pegasus’tan edindiği bilgiye göre, Sabiha Gökçen-Erivan hattında şubat ve mart aylarında toplam 51 uçuş gerçekleştirildi ve toplam misafir sayısı 8 bin 253’e ulaştı.

İki ülke özel temsilcileri arasındaki görüşmeler yüz yüze ve telefon kanalıyla sürerken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan Antalya Diploması Forumu’na katılarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmenin ardından gerçekleştirilen temaslar daha yapıcı şekilde ilerliyor. Ankara’nın Erivan ile temasları konusunda Azerbaycan da bilgilendiriliyor. Azerbaycan ve Ermenistan da geçtiğimiz hafta barış görüşmelerine başlama konusunda anlaşmaya vardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala