HavalimanlarıHavayolları

PIA İstanbul Havalimanı ile anlaşma imzaladı

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), İstanbul Havalimanı ile kullanım anlaşması imzaladı. PIA CEO’su General Arshad, IGA CEO’su Kadri Samsunlu arasında PIA’nın Türkiye Temsilcisi Fly Service CEO’su Gökhan Sarıgöl’ün katılımı ile yapılan anlaşmada, günlük üç yeni uçuş başlatılacak.

İmza ile ilgili bilgi veren Fly Service CEO’su Gökhan Sarıgöl, “Bugün PIA ile İGA arasında yapılan anlaşmada PIA yeniden Türkiye uçuşlarına başlayacak. Üç kentten İstanbul’a günlük birer uçuş gerçekleştirecekler” dedi.

PIA’nın getirdiği yolcular, dünyaya Türk Hava Yolları ile taşınacak. Transit dağıtımı sağlayacak THY bu anlaşma ile Pakistanlı yolcuların dünyaya dağıtımını gerçekleştirecek. 

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu transfer yolcu programı syesinde hem Pakistan’ın dünya ile olan bağlantısı bir nebze kolaylaşacak, hem THY ve hem de IST Havalimanı (dolayısı ile İGA) biraz olsun yolcu doluluğunu sağlayacaklar.

    Ama uzunca bir süre IST aktarmalı giden yolcu sayısının, gelecek yolcu sayısının üzerinde kalması olasıdır.

    Yani Pakistan’dan hastalıktan ya da başkaca bir nedenle kaçanlar, gidecekleri yerde uzunca süreli oturma/sığınma hakkına ya da imkânına sahiplerse öyle kolay kolay geri dönmeyeceklerdir.

    Ayrıca, Pakistan’dan gelen yolcuların Covid-19 olasılığı ciddi bir sorun olarak kalacak gibi.. Covid-19 testi falan aslında oldukça hikaye”!… Bugün Covid-19 negatif olan, üç gün sonra Covid-19 pozitif çıkabilmekte…

  2. Burada anlayamadığım birkaç konu var: 1) PIA’ye “sahte lisanslı pilotlar” nedeniyle Avrupa’ya uçuş yasağı koyan EASA. Ancak 3. ülkeler de EASA üyesi olma durumdalar (Pakistan gibi, Türkiye gibi…), eğer ki uçakları Avrupa Birliği ülkelerine uçuyorsa. Şimdi bu sair üye ülkeler de EASA’nın kararlarına uymak zorunda değiller mi? PIA uçakları, PIA kokpit ekipleriyle IST’a (ya da Türkiye’de herhangi bir havalimanına) nasıl uçacak? 2) CAA (İngiltere SHGM’si) ile Pakistan bu yasağa bir bypass bulmuşlar: Pakistan ve İngiltere arası Portekiz charter şirketi Hi-Fly’dan wet lease kiralanan uçaklar uçacak/uçuyor. Yani uçaklar PIA uçağı değil, kokpit ekipleri de PIA’dan değil… Türkiye seferlerinde buna benzer bir hülle mi var? 3) Söz konusu yasak şimdilik yıl sonuna kadar geçerli. PIA ile Türkiye (IGA & TK) kalan süre için mi anlaşma yaptı, yoksa daha uzun süre için mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap