Havalimanları

Giden iki pist…

Ekim 2019… Mülki idare amiri, Atatürk Havalimanı Başmüdürü ile bir toplantı yapılıyor. Toplantıyı yapanlar, Atatürk Havalimanı’ndaki genel havacılık-hava taksi şirketlerinin temsilcileri…

Toplantı sonrasında telefonum çalıyor.

Hangar sahipleri, genel havacılık-hava taksi işletmecileri toplantıda soruyorlar: “Atatürk Havalimanı ne olacak? Hangarların durumu?”

Haklı olarak soruyorlar çünkü toprak olarak kiracılar. Geçmişte yaşandığı gibi pist yapılırken “Çıkın” denildiğinde çıkmak bir de yaptıkları hangarı yıkmak zorundalar.

Gelen cevap: “Sizin yeni yeriniz askeri meydan tarafı. 17-35 pisti çıkılacak”

Kimse inanmak istemiyor. Zaten bir kaç güne kadar da inanmıyorlar.

Taa ki koronavirüs salgınına kadar. İlk olarak tolgaozbek.com eski Bakırköyspor antrenman tesislerini gösterdiğinde göstermelik vurulan kazmaların ardından gerçek bir okuyucumuzun pist kenarına yapılan inşaatı gösteren fotoğrafları ile ortaya çıkıyor…

Yazarımız Kaptan Pilot Bahadır Acuner’in videosunu seyretmeden önce şunları sormak istiyorum…

İstanbul Havalimanı iki pistle açıldı. Üçüncüsü Haziran ayında hizmete girecek.

Bir taraftan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda arka arkaya gelen iki kazadan sonra gündeme gelen paralel pist inşaatı. Kasım ayında tamamlanacağı belirtiliyor.

Bu gelişmeler yaşanırken alel acele Atatürk Havalimanı’nda iş makinaları üzerine X harfleri çizilmiş 17-35 sağ ve sol pistlerine dalıyor.

Hastane inşaatı başlıyor.

İnsanın aklına neden bir yıldır bekleyen iç veya dış hatlar terminaline yapılmadığı, niye askeri alanda boş araziye gerçekleştirilmediği geliyor.

İki pistin üzerine hastane… Hem de faal olarak kullanılan 05-23 pistinin dibine…

Tek sormak istediğim, acil bir durumda rüzgar, fırtına, kar veya yağmur yağışı… Veya şimdi yaşandığı gibi bir salgın… Bu pistler lazım olmayacak mı?

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. AHL sınırları dışında, FlyInn tarafında başlatılan çalışma zaten göstermelikti. “Oraya yapar gösterelim, haklı olarak itirazlar gelsin; biz de AHL içine dalalım!…” hazırlığı idi. Şimdi anlaşılıyor ki Genel Havacılık bölgesini de tamamen eski Askeriye’ye taşıyacaklar (zorla taşıtacaklar). 17/35 pistleri de tamamen kullanılmaz hale gelecek. Turkish Technic MRO tesisi de sadece 05/23 pistine bağımlı kalacak. Madem 17/35’leri tamamen yok edeceklerdi, o zaman neden bu hastane inşaatını 05/23’ün burnu dibinden başlattılar? Hiç değilse 200-300 mt. daha kuzeye doğru başlatamazlar mıydı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap