Havacılık Endüstrisi

Airbus Nisan ayında 98 sipariş aldı

Avrupalı uçak imalatçısı Airbus, nisan ayını 98 uçak siparişi alarak tamamladı. Yılın aynı döneminde ise 48 uçak teslim edildi.

İmalatçının yaptığı açıklamaya göre, Nisan 2022 döneminde alınan uçak siparişi 98’e ulaştı. Aynı dönemde ise 34 havayolu şirketine toplam 48 adet yolcu uçağı teslimatı gerçekleştirildi.

Bu yıl ilk dört aylık dönemde alınan uçak siparişi ise 190 oldu. Airbus, 54 şirketten uçak siparişi aldı. Teslimatlar açısından ise bu yıl ilk dört ayda Airbus 188 adet uçak teslim etti.

Rusya detayı

Raporda, Rusya’ya uygulanan ambargo nedeniyle iki adet Airbus A350-900 tipi uçağın Rus milli taşıyıcı şirketi Aeroflot’a teslim edilmediği de yer aldı. Ukrayna Savaşı sonrasında en büyük ambargolardan biri de havayolu taşımacılığı açısından Rusya’ya uygulanıyor.

Rus şirketlerine ait yolcu uçakları bir çok ülke tarafından hava sahası kullanım izni alamıyor. Airbus ve Boeing ise yeni uçak teslimatlarının yanı sıra yedek parça ve teknik desteği de durdurmuş durumda.

THY Aeroflot uçakları için görüşüyor

Airbus ile diğer taraftan Aeroflot A350’leri için Türk Hava Yolları görüşme yapıyor. THY’ye önerilen uçakların anlaşma sağlanması durumunda kısa vadeli olarak filoya katılması planlar arasında.

UÇAK TESLİMAT VE SİPARİŞ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala