Genel Havacılık

DHMİ 70 milyon dolara 3 iş jeti alıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), geçen yıl çıktığı kalibrasyon uçak ihalesini sonuçlandırdı. ABD merkezli Cessna şirketinden 3 adet iş jeti alınması için anlaşma imzalandı. DHMİ, biri Cessna Citation Longitude ve ikisi de orta sınıf Latitude özel uçak siparişi verdi. Longitude’un liste satış fiyatı yaklaşık 29 milyon dolar. Latitude’un ise 19.3 milyon dolar.

Uçuş kontrol kalibrasyon ekipmanı ile donatılacak olan üç iş jeti, Türkiye’de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından bölgesel seyrüsefer yardımcılarının denetlenmesi için kullanılacak. 

Havalimanlarında ve seyrüsefer sistemlerinde bulunan elektronik cihazların belirli dönemlerde kalibrasyonu yani test ve kontrolünün gerçekleştirilmesi gerekiyor. DHMİ’nin C-45 ve sonrasında C-47 uçakları ile yaptığı bu operasyona 1980’lerde King Air serisi turboprop uçaklarla devam edilmişti.

DHMİ 1993’ten itibaren jet uçaklara geçerek Citation V’lerden iki adet almıştı. 2009’a kadar kullanılan bu uçaklar daha sonra kabininde yapılan değişiklik ile tekrar VIP uçağı haline getirilmişti. O dönem TC-LAA ve TC-LAB tescilli uçaklar Başbakanlık envanterine verildikten sonra kısa süre kullanılmış ve satılmıştı. 

DHMİ, 2009’da envanterine iki adet daha kalibrasyon uçağı almıştı. Halen Citation XLS’ler kalibrasyon görevlerinde kullanılıyor.

Cessna Citation Longitude

Ayakta durulabilir kabine sahip Cessna Citation Longitude modeli 4 yolcu ile 3500 deniz mili (6482 km) menzile sahip. Cessna verilerine göre saatlik doğrudan operasyon maliyeti 2 bin 209 dolar. 45 bin feet irtifaya çıkabilen uçak, 8 yolcu kapasiteli. 

DHMİ’nin bu uçağı kalibrasyon mu yoksa VIP taşıma amaçlı mı kullanılacağı belli değil. Genellikle kalibrasyon görevlerinde daha küçük gövdeli uçaklar kullanılıyor.

Cessna Latitude

Uçağın koltuk kapasitesi 9’a kadar çıkabiliyor. Kabin diğer modele göre daha küçük. Menzili 4 yolcu ile 5 bin kilometre. Bu uçağın Türkiye’deki ilk kullanıcısı TAV Havalimanları Holding olmuştu.

Boş ağırlığı 8 bin 462 kg olan uçak, 5 bin 168 litre yakıt taşıyabiliyor. İki adet Pratt&Whitney Canada PW306D1 motorlarına sahip uçağın kokpitinde Garmin 5000 serisi avionikler bulunuyor.

Cessna uçaklarının uzun yıllardır Türkiye temsilciliğini Ankara merkezli Em-air şirketi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala