Haberler

FAA’in başındaki büyük bela: Red Bull

Amerikan Federal Havacılık Dairesi FAA’in son günlerdeki en büyük ‘baş ağrılarından’ biri, dünyanın en büyük enerji içecek şirketi ola Red Bull’un uçaklarına. Sürekli soruşturmalar açsa da bu dünya devine hiçbir şey yapamıyor.

FAA, proje baş vurularını reddetmesine rağmen Red Bull yapmaya devam ediyor. ABD’de güçlü iseniz kurumlar size ayak uyduruyor. ‘Ben size izin vermeyeyim siz yapın sonra soruşturma açar sonra olay kapanır’ mantığı geçerli.

Yine sıra dışı bir havacılık etkinliğinin soruşturmasını açtı.

Red Bull gösteri ekibi 24 Nisan’da bir ilke imza atmak isterken 2 Cessna uçağından bir tanesi yere çarptı.

14,000 feet irtifadan 2 Cessna 182 tipi uçağın pilotları atlayarak uçakları havada değiştirmeye çalışacaklardı. Birinci Cessna 182 nin pilotu;  Luke Aikins Luke; Hollywood filmlerinin aranan pilot ve paraşütçü dublörü kendisi. ABD Donanması’nda eğitmenlik yapan sıra dışı bir havacı.

İkinci Cessna 182’nin pilotu ise kuzeni Andy Farrington ise çok iyi paraşütçü ve pilot.

Bu iki pilot  havada uçakları serbest dalışta değiştirmek üzere havalandılar.

Çocukluk hayali

Luke Aikins için aynı zamanda bir çocukluk hayali kulağa çok basitmiş gibi geliyor olsa da büyük riskler taşıyor. Soruların cevaplarını kitapta bulabileceğiniz projelerden farklıydı  ve  bu projenin hiçbir yerde yazılı cevapları yoktu.

Luke Aikins gereğini yaptı 182 uçağından atlayarak diğer Cessna 182’nin kokpitine girmeyi başardı ve emniyet ile yere indirdi.

Andy Farrington ise diğer Cessna 182 uçağının kokpitine girmeyi başaramadı ve paraşütünü açarak yere indi. Serbest dalıştaki Cessna 182 yere sert bir açı ile pilotsuz olarak çarptı.

Etkinlik, Red Bull tarafından “dünyada bir ilk” olarak ilan edildi ve Hulu’da canlı yayınlandı. Dublör, iki Cessna 182’yi, bir hava freni açılmış ve dalışı sürdürmek için ayarlanmış bir otopilot ile 14.000 feette senkronize bir burun dalışına sokmayı içeriyordu.

Biri başarılı diğeri başarısız

Her iki pilot da serbest düşüşte diğer uçağa ulaşmaya çalışmak için kendi uçaklarından atladı. Red Bull’a göre, uçak “doğru yörüngede kalmalarını sağlamak için özel olarak oluşturulmuş bir otomatik pilot sistemine” ihtiyaç duyuyordu.

Daha fazla sürtünme yaratmaya ve uygun hızı yavaşlatmaya yardımcı olmak ve aynı zamanda paraşütçülerin onlara yetişmesini sağlamak için bir hız freni ile donatılmışlardı ve standart tekerleklerden daha büyüklerdi. Otopilot, pilotlar manuel olarak burun dalışına girdikten ve uçakların havada durmasını sağlamak için motorları kapattıktan sonra devreye girecek.” şekilde ayarlanmıştı.

Her iki uçak da Washington eyaletindeki Para Tactics LLC’ye kayıtlı ve FAA uçak kayıt veritabanına göre her ikisinin de deneysel uçuşa elverişlilik sertifikaları var.

Abd ajansları 25 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada, “FAA, Pazar akşamı Arizona’daki Red Bull Plane Swap girişimini araştıracak,” diyerek yetindi.

NTSB de olayı araştırıyor ve bir sözcü, bir ön raporun muhtemelen “önümüzdeki birkaç hafta içinde” yayınlanacağını söyledi.

(Aopa, Red Bull ve Faa’in sitelerinden derlenmiştir)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala