Haberler

Esenboğa Havalimanı apronunda takas

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ABD ve Rusya arasında Soğuk Savaştan bu yana en gergin günler yaşanırken, iki ülke arasında Soğuk Savaş dönemini andıran bir mahkum takası Türkiye’de Ankara Esenboğa Havalimanı apronunda yapıldı.

ABD’de kokain kaçakçılığı suçlamasıyla 20 yıla mahkum Rus pilot Konstantin Yaroşenko ile Rusya’da içkili araç kullanma ve polise saldırı suçlamasıyla tutuklu Amerikan Deniz piyadesi Trevor Reed’in Ankara’da takas edildiği dün açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, takasın, uzun süren müzakereler sonunda gerçekleştiğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, takasın yapılmasındaki rolünden dolayı Twitter hesabı üzerinden Türkiye’ye teşekkür etti.

ABD Başkanı Biden, 2019’dan bu yana Rusya’da tutuklu bulunan Amerikalı Trevor Reed’in serbest bırakılmasını “memnuniyetle” karşıladığını belirtirken, “Trevor’ı eve getirmemizi sağlayan müzakereler, hafife almayacağım zor kararları gerektirdi” dedi.

ABD gazetesi Washington Post, takasın Rusya- Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan şiddetli gerilime rağmen ikili angajmanın sürdürüldüğünü gösterdiği yorumunu yaptı.

Haberde, “Türkiye’de meydana gelen takas, Washington Moskova’yı ekonomik ve siyasi olarak tecrit etmeye çalışırken ve Başkan Vladimir Putin, Ukrayna’nın Rus saldırısını püskürtme girişimini destekleyenlere karşı sert eylem tehdidinde bulunurken bile ABD ve Rusya’nın hala iş yapabileceğini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

ABD’de kokain kaçakçılığı suçlamasıyla 20 yıla mahkum Rus pilot Konstantin Yaroşenko(Sağda) ile Rusya’da içkili araç kullanma ve polise saldırı suçlamasıyla tutuklu Amerikan Deniz piyadesi Trevor Reed’in Ankara’da takas edildi.

Apronda mahkum takası

Amerikan basınına açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkili, takasa ilişkin şöyle konuştu:

“Takas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin iş birliğiyle, Biden yönetimi yetkilileri ve Kremlin yetkilileri tarafından önceden kararlaştırılan dikkatli bir şekilde Türkiye’de gerçekleşti. Reed ve Yaroshenko, Türkiye’ye neredeyse aynı zamanda geldiler. Her iki tarafta ekipler, diğer ülkenin teklif ettiği kişinin kimliğini doğruladı ve ardından Yaroshenko ve Reed pistte uçaklara doğru hareket etti.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala