Eğitim

Eğitim uçaklarına kamera takılıyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye’de uçuş eğitimi veren okulların uçaklarına kamera takılması konusunda genelge yayınladı. Kamera ile hem uçuş eğitim kalitesinin ölçülmesi hem de kaza ve ciddi olayların sebeplerinin tespitinde kullanılacak.

airporthaber.com sitesinin haberine göre SHGM bugün resmi internet sitesinden “UOD-2021/3 Hava araçlarına görüntü kayıt sistemi takılması” konulu bir genelge yayımladı. Genelgeye göre pilot lisansı almak için yapılan eğitim uçuşlarına kullanılan uçaklara kamera takılarak, yaşanan hava aracı kaza/ciddi olay ve olaylarının sebeplerinin tespit edilmesinde kolaylık sağlanacak ve eğitim kalitesinin arttırılmasına yardımcı olunacak. Bu Genelge, pilotaj eğitim uçuşu icra eden eğitim kuruluşlarını (ATO,DTO) ve PPL lisansı ile uçuş icra eden kişilerin kullandığı hava araçlarının bağlı olduğu işletmeleri kapsayacak.

GENELGEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Eğitim uçaklarına takılacak olan kameralar genel ortam kaydı yapabilecek şekilde olacak. Kayıt altına alınacak uçuşların arşivlenmesi 4 ay süre ile eğitim kuruluşları tarafından yapılacak. Uçuş yapacak pilot ve pilot adaylarına uçakta kamera kaydı alındığına dair imza karşılığında bilgilendirme yapılacak ve bu bilgilendirmeler ilgili pilotların dosyalarında saklanacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala