Çevre

Rolls- Royce motor testlerinde ‘sürdürülebilir yakıt’ kullanacak

Rolls- Royce, Air bp ile gaz türbini testlerinden kaynaklanan karbon salınımlarını azaltacak ve şirketin temel sürdürülebilirlik taahhütlerini destekleyecek bir anlaşmaya imza attı.

Anlaşma kapsamında,Almanya’daki Dahlewitz ile Birleşik Krallık’taki Derby ve Bristol şehirlerinde bulunan Rolls- Royce tesislerinde gerçekleştirilen motor testleri için temin edilen tüm havacılık yakıtları yüzde 10 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) karışımı olacak.

Ağırlıklı olarak kullanılmış atık bazlı sürdürülebilir hammaddelerden elde edilen SAF, Air bp tarafından geleneksel havacılık jet yakıtıyla karıştırılacak.Yılda yaklaşık üç milyon litreyi bulması beklenen yüzde 10 SAF karışımının teslimatlarına ise bu yaz başlanacak.

Air bp, bu yıl tamamen yüzde 100 SAF ile ilk kez test edilecek Rolls- Royce UltraFan motoru için de yakıt sağlayacak. UltraFan, gelişmiş yakıt verimliliği ve yüzde 100 SAF kapasitesiyle havacılıkta sürdürülebilirliği yeni bir seviyeye taşıyacak. UltraFan aynı zamanda dünyanın en büyük uçak motoru olacak.

İmzalanan anlaşmayla ilgili olarak görüşlerini dile getiren Rolls-Royce Sivil Havacılık Başkanı Chris Cholerton, “Bu anlaşma, 2023 yılına kadar yakıtlarımızın yüzde 10 SAF karışımı olacağına dair verdiğimiz taahhüdü yerine getiriyor. Havacılık endüstrisinde SAF kullanımının teşviki çok önemsediğimiz bir konu. Bu anlaşma aynı zamanda, akaryakıt üreticilerinin devam eden üretim yatırımlarını destekleyecek kesin bir taahhüt örneği niteliğinde” dedi. Cholerton, UltraFan motorunun en son teknolojilerle donatılmış test merkezlerinde ilk kez yüzde 100 SAF ile çalıştığını görmeyi de büyük bir gururla ve heyecanla beklediklerini de belirterek, bu testin sürdürülebilir havacılık tarihinde bir mühendislik harikası olarak yeni bir sayfa açacağını ekledi.

Air bp Sürdürülebilirlik Direktörü Andreea Moyesise, “Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşması için Rolls-Royce’u desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Entegre bir enerji şirketi olma yolunda bir geçiş sürecindeyiz.Bugüne kadar elde ettiğimiz uzmanlığı; yenilenebilir hammadde temini, SAF üretimi, lojistik ve son müşteri tedariki konusunda kullanmaya devam edeceğiz. Hedefimiz havacılık endüstrisinde karbondan arınma ortağı olmak. Küresel havacılığın düşük karbon hedeflerini desteklemek için SAF kullanılabilirliğini, erişilebilirliğini ve satın alınabilirliğini geliştirmek üzere çalışmalarımızı hızla sürdüreceğiz” dedi.

Rolls- Royce’un üç farklı lokasyonda konumlanmış test merkezlerinde, farklı türde havacılık motorlarının testleri yapılıyor. Derby’de sivil havacılık, Bristol’da savunma ve Berlin yakınlarındaki Dahlewitz’de ise ticari havacılık motorlarını test ediliyor. Trent, EJ 200 ve Pearl ailelerine ait motorların testleri müşterilere teslimlerinden önce rutin olarak yapılırken, ürün geliştirme testleri de düzenli olarak devam ediyor.

Rolls- Royce daha önce tüm Trent motorları ile iş havacılığı motorlarını 2023 yılına kadar yüzde 100 SAF ile uyumlu hale getirmeyi taahhüt etmişti. Tüm Trent ve iş havacılığı motorları halihazırda yüzde 50 SAF karıştırılmış geleneksel fosil bazlı havacılık jet yakıtları ile çalışmaya hazır durumda.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala