Haberler

Barkan Teşkilat dizisinde

HAVELSAN tarafından geliştirilen İnsansız Kara Aracı (İKA) Barkan, TRT1’de yayınlanan Teşkilat dizinin ‘oyuncusu’ oldu. Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan üretim siparişi alan Barkan için dizi çekiminde HAVELSAN tesisleri de kullanıldı.

TRT1’in ilgi çeken dizisi Teşkilat’ta Türk Savunma Sanayii şirketlerine ait özgün tasarım ürünler kullanılıyor. Dizinin son bölümünde ise HAVELSAN’ın Barkan’ı yer aldı.

Geçen yıl Kasım ayında İnsansız Kara Araçları ve Askeri Robotik Teknolojiler İmza Töreni’ninde Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’i takip eden Barkan, dikkatleri üzerine çekmişti.

İlk olarak İDEF 2021’de sergilenen Barkan, sahip olduğu yapay zeka, otonom sistemler ile HAVELSAN’ın dijital birlikler konseptinde sadece İKA olarak değil ana fikir olarak da yer alıyor.

Orta Sınıf İKA sistemi

Azami Hız 12 km/saat olan Barkan’ın boyutları 140cm x 90 cm x 110 cm. Ağırlığı ise yaklaşık 500 kilogram. 8 saat çalışabilen Barkan’ın üzerinde, 7.62 mm Silah Sistemi taşıyabiliyor. Ayrıca farklı görevler için Robotik Kol (Bomba İmha Görevi), KBRN Görev Sistemi, Yük Taşıma/Çekme, Gece/Gündüz Keşif, 3B Haritalama yapabiliyor. Kurtarma Görevleri’nde kullanılabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala