Haberler

‘Atatürk Havalimanı’nın pistleri millet bahçesi olacak’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı bir iftar programında Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, “Atatürk Havalimanı hikayesi kapandı gitti. Zaten oranın şimdi bu kuzey- güney pisti ‘Millet Bahçesi’ olarak işe başlanıyor. Çevre Bakanlığı oranın ihalesini yaptı, başlıyorlar” dedi.

Pandemide seyahat yasaklarının tüm dünyada ulaşım sektörünü olumsuz etkilediğini anlatan Karaismailoğlu,  2019’da Türkiye genelindeki tüm havalimanlarından gerçekleşen 210 milyon yolcu rakamını 2022 yılı sonu itibarıyla yakalamayı hedeflediklerini belirtti.

Karaismailoğlu, “2019’da yıllık iç ve dış hatta toplamda 210 milyon yolcu vardı hava yollarında. Bu yıl itibarıyla onu yakalarsak, sonuçta İstanbul Havalimanı kapasite artırmaya ve ilave yatırımlar da gündeme gelmeye başlayacak. Burası dünyanın transit merkezi, gözbebeğimiz. Buranın havalimanı olmadan önceki halini de çok iyi biliyorum. Kum ve taş ocaklarının olduğu, hayatın sıfır olduğu bir yerdi. Yaşamın olmadığı bir bölgeydi. Buraya 10 milyar Euro, devletten bir kuruş çıkmadan yaptığımız bir yatırım var. Bu çok kolay olacak bir iş değil. Sözleşme süresi boyunca da 22 milyar euro devlete direkt gelir kazandıran bir işletmeye dönüyor burası” dedi.

“ATATÜRK HAVALİMANI HİKAYESİ KAPANDI GİTTİ”

Karaismailoğlu; “Ben de ironiyle cevap vereyim o zaman. Onlar da uçakları İETT otobüsleri gibi zannediyorlar herhalde. Arkadan itince gidiyor zannediyorlar. Atatürk Havalimanı’ndaki sıkıntıları biliyorduk. Burası o yüzden dünyanın transit merkezi olarak planlanmıştı. O zamanlar, ‘buraya uçak mı iner’ diyenler; şu anda günlük bin 100 uçak iniyor. Bu sayılar bin 300’lere, bin 500’lere kadar çıkacak.  İlave etapları yaptığımızda çok çok daha üzerine çıkacak. Bütün dünya burada birleşecek ve buluşacak. Atatürk Havalimanı hikayesi kapandı, gitti. Zaten oranın şimdi bu kuzey- güney pisti ‘Millet Bahçesi’ olarak işe başlanıyor. Çevre Bakanlığı oranın ihalesini yaptı, başlıyorlar. 2 milyon kilometrekarelik bir alan olacak. Dış hat ve iç hat terminalleri de farklı bir fonksiyon için çalışma yapılıyor. Altyapısı kesinleşince orayı da açıklayacağız.” (Hürriyet)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala