Haberler

Airbus ve ITA şehir içine özel hava aracı için anlaştı

Havacılık devi Airbus ile Alitalia Havayolları’nın yerine kurulan ITA Airways yeni bir şehiriçi ulaşım hava aracı konusunda el sıkıştı. İmzalanan mutabakat zaptı ile iki şirket, emisyonsuz, mobil çözümler için stratejik kullanım örneklerini belirleyerek bu hizmeti hayata geçirecek.

Anlaşma ile halen Airbus tarafından geliştirilen CityAirbus NextGen adlı elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağının gelişim süreci ortak yapılacak. Böylelikle ITA, havayolu sektöründen sonra şehir içi havadan ulaşım için de hizmet verecek.

Çevreci şehir hedefi

ITA Airways CEO’su Alfredo Altavilla, “ITA Airways ile Airbus arasındaki ortaklık, daha modern, daha konforlu ve çevre dostu, son teknolojilerle donatılmış ticari uçaklara yönelik önemli bir adım. Bu anlaşma ile ortaklığımız, müşterilerimiz için daha geniş, müşteri odaklı, yenilikçi ve sürdürülebilir bir teklif için kentsel hava hareketliliği segmentine doğru genişlemeyi hedefliyoruz” dedi.

Elektrik motoruyla uçuyor

CityAirbus NextGen, sabit kanatlar, V şeklinde bir kuyruk ve sekiz elektrik motorunun döndürdüğü pervane sistemine sahip. Sıfır emisyonlu uçuşlarda bir pilot dahil olmak üzere dört yolcu taşımak üzere tasarlandı.

CityAirbus NextGen, 80 km’lik bir operasyonel menzile saatte 120 km hızla gidebiliyor.

Airbus CEO’su Guillaume Faury, “Bu anlaşma, Airbus ve ITA Airways arasındaki güçlü ilişkinin kanıtı. Sürdürülebilir havacılık alanında öncü olan ortak tutkumuzdan yararlanmak ve bu on yılın sonunda şehirlerimizi ve topluluklarımızı desteklemek için sıfır emisyonlu dikey uçuş için yeni hava hareketliliği çözümlerini geliştirmek için bir fırsat olduğuna inanıyorum” dedi.

ITA Airways, İtalya merkezli olarak geçen yıl kuruldu. Airbus’a ITA Airways’in 7 A220, 11 A320neo ve 10 A330neo olmak üzere 28 uçaklık anlaşması bulunuyor. A350 de bu yaz şirketin filosuna katılacak.

Airbus 2014’ten bu yana elektrikli uçak tasarımı yapıyor

Airbus, 2014’ten beri elektrikli tahrikin yeni tür hava araçlarının geliştirilmesine nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor. Eylül 2021’de Şirket, tamamen elektrikli eVTOL prototipi CityAirbus NextGen’i tanıttı. Airbus, yalnızca yeni bir mobilite hizmeti sunmak için değil, aynı zamanda ürün yelpazesinde havacılıkta emisyonları azaltma arayışında önemli bir adım olarak eVTOL’lere sahip bir UAM çözümü geliştiriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala